Kamp Aramak İçin

5 YILDIZLI KARAVAN KAMP ALANI NASIL OLMALI?
      Karavan kampı nasıl olmalı? minimum hangi ihtiyaç tesisleri bulunmalı? 15 yıllık karavancılık tecrübeme ve ortalama karavancının ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda karavan kamp alanında olması gerek tesisler aşağıda belirtilmiştir.  
         
        Elektrik: Her karavan için ayrı olmak üzere, minimum 16 A 220 volt, topraklı, sigorta paneli ve ayrı tüketim sayacı olmalı. Karavana mesafesi 5 metrede bulunmalı.  
         
        Su: Her karavan için ayrı bir çeşme mümkünse su sayacı olmalı. Su çeşmesi karavana maksimum 5 metre uzaklıkta olmalı.  
         
        Wc: Her 10 karavana bir Kadın bir Erkek tuvaleti olmalı,Tuvaletlerin temizliği günde 2 defa (sabah:08:00 akşam:17:00) yapılmalı, sabun, tuvalet kağıdı, bulundurulmalı, el yıkama, erkekler için traş olma lavaboları bulunmalı.  
         
        Duş: Her 10 karavan için bir adet olmak üzere güneş enerji ısıtmalı 24 saat sıcak su akan duş bölmeleri (kadın erkek ayrı) olmalı. duşlar günde bir defa olmak üzere her gün temizlenmeli.  
         
       Mutfak: Her 5 karavan için bir bütan gazlı ocak, sebze doğrama tezgahı, çeşme, lavabo, bulaşık yıkama yeribulunmalı.  
         
        Çamaşır: Her 10 karavan için bir adet çamaşır makinesi bulunmalı, çamaşır makinelerinde ücretli jetonla çalışır sistemi bulunmalı.Çamaşır asma kurutma ütüleme bölümü bulunmalı  
         
        Kaset Boşaltma Alanı: Her 20 Karavan için bir adet olma üzere karavan pissu kaseti boşaltma alanı bulunmalı. Bu bölgede kaseti yıkamak için 5 metre hortumu olan çeşme olmalı. boşaltma alanı karavanlardan azami 50 metre uzakta ağzı açılır kapanır olmalı.  
         
        Gri Su Tahliye Hattı: Karavanın duş, el yüz yıkama, meyve sebze yıkama atık suyunu tahliye edecek, her karavan için bir adet olmalı. karavana 5 metre uzaklıkta koku engelleyecek şekilde yapılmalı.  
         
        Deniz: Karavan kamp alanı denize yürüme (en çok 150 m) mesafesinde bulunmalı, sahil kumlu, değilse iskelesi olmalı.  
         
        Ağaç, Orman: Karavancı için ağaç olmazsa olmazıdır. Ağaçların yüksekliği karavanların altına girebilecek (3.5 m) yükseklikte olmalı, manevra kabiliyetini engellemeyecek düzende dikilmelidir.  
         
        Yüzme Havuzu: Denize kıyısı bulunmayan yada mevsimsel şartları gereği uygun olmayan karavan kamp alanlarında yüzme havuzu bulunmalı, havuz işletmesi ilgili yönetmeliklere uygun olmalı.  
         
        Wifi: Her karavan için ayrı giriş şifresinin verilmek kaydı ile çok güçlü  wi-fi bağlantısı olmalı.  
         
        Yol: Karavan kamp alanına giden yol, gidiş geliş istikametinde standart asfalt yol olmalı. eğimi çok dik, keskin virajlı olmamalı.  
         
        Güvenlik:Karavan kamp alanın etrafı yüksekliği 1.50 cm den az olmamak üzere tel örgü yada kafes tel ile çevrili olmalıdır. Karavan kamp alanına giriş çıkış tek yerden kontrollü şekilde yapılmalı, çadır kampcılardan ayrı olmalıdır  
         
        Market:Karavancının günlük ihtiyacının karşılayacak, Ekmek, Su, Süt, Kolalı içecek, dondurma, temizlik ürünleri, et, kahvaltılık ürünlerinin bulunacağı mini market bulunmalıdır.  
         
        Gezilecek Yerler: Kamp alanına 15 km yarı çapı mesafede tarihi turistlik gezilecek yerlerin olması kamp alanının cazibesini arttırmaktadır  
         
        Çadır: Karavancılar çadır kampçılar ile bir arada olmak istemez. Karavan kampçısı ile çadır kampçısı ayrı bölümlerde olmalı. Karavan kamp alanında karavancı için çadır kurulabilecek yer bulundurulmalıdır.  
         
        Sarı Yıldız:Karavan kamp alanında bulunan ve karavancının ihtiyacını karşılayacak tesislerin olup olmaması; varsa bu tesislerin standartlara uygunluğu, temizliği, kolay erişimi gibi kriter değerlendirilir.
çizgi=değerlendirme yapılmadı anlamına gelir
 
         
        Kırmızı Yıldız: Karavan kamp tesisinin komple değerlendirmesi sonucu verilen yıldız derecelendirmesidir. Kırmızı Yıldız derecelendirmesi; Kamp alanları bizzat gidilerek veya güvenilir kişilerin yorumlarına göre verilmiştir. çizgi=değerlendirme yapılmadı anlamı  
         
        Danışmanlık: Karavan kamp alanlarının nasıl olması gerektiği; 15 yıllık karavancılık deneyimimize göre danışmanlık hizmeti verilmektedir.
İletişim için lütfen; mesaj yazınız
 
         

Burada Eksik Var Diyorsanız?