Kamp Aramak İçin

Yol Hazırlığı ve Yükleme  15.09.2019   (387) Okunma
Ister çadır ister karavan ister motokaravan, ne olursa olsun, bir kampçı için yol hazırlıgı ve yükleme çok önemlidir. Bilinçli ve dengeli yükleme, yolda karsılasacagınız sıkıntıların çogunu daha yola çıkmadan evvel rahatlatır. Bu yazımızda, bu işle ilgili bazı bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız.

1. Kampa götüreceginiz eşyaları büyük bir özenle seçiniz. Bu eşyaların sayıca az, fakat görecekleri iş açısindan çok yönlü olmalarına dikkat edin. Ağır eşyalardan kaçının. Özellikle mutfak levazımında plastik ve melamin türü malzeme bugün her yerde kullanılmaktadır. Bunlar hafiftir, kolayca kırılmazlar. Sert olmadıkları için diğer eşyalara zarar vermezler. Buzdolabı veya buzluk, ocak, gaz tüpü gibi mecburi malzeme kilo tuttuğundan diğer eşyalarınızı hafif seçerek dengenizi sağlayabilirsiniz. Her römork veya karavanın taşıyabileceği azami yük miktarı imalatçı tarafından belirtilmesi gerekir. Sizin kullandığınız araç için bu limiti öğrenin ve onu aşmamaya gayret edin.

2. Römork yerlestirmek bir sanattır. Eşyanızı aracınıza dengeli yerleştirin. En ağır yükleri yere ve dingile yakın yerleştirmeye gayret edin. Bir tarafa ağır bir yük koydugunuzda, aynı ağırlıkta veya ona yakın diğer ağırlıgı öbür tarafa koyun. Tek taraflı yüklenen ağırlık yol emniyetinizi azaltır. Karavanın üst dolaplarını giyecek, çamaşır gibi hafif yüklere ayırınız. Gaz tüpü ve su bidonu ile zaten ağırlaşan ön taraftaki koltukların altına nispeten hafif eşyalarınızı yerleştirin. Yolda giderken su bidonunu bosaltın veya çok az su bulundurun. Karavaın ucundan arabanın çeki demirine belirli bir ağırlık aktarılır. Bu ağırlıgın normalden fazla olması, atelajın (araba ve karavan bağlı iken meydana gelen araca verilen isim) dengesini bozar. Karavan kafasından çeki demirine intikal edecek normal ağırlıgın hesabı söyle yapılır : Arabanızın boş ağırlıgının %4-6´sını hesaplayarak karavan kafasında olması gereken ağırlıgın hudutlarını bulabilirsiniz. Karavanınızı yükledikten sonra tartarak kontrol ediniz. Bu iş için yapılmış özel terziler oldugu gibi, evde kullandığınız teraziyi kullanmak için, karavanın ayaklarını yerden kaldırın. Pilot tekeri terazinin üstüne yerleştirin. Bu esnada karavanın yere paralel olmasına dikkat edin.

3. Arabanın bagajına ağır eşya koymayınız. Ancak elinizin altında olması gereken hafif eşyalar dengenize tesir etmez.

4. Eşyalarınızı kullanma derecelerine göre yerleştirin. En çok kullandığınız eşyaları daha kolay alabileceğiniz bir yere, daha az kullandıklarınızı arkalara bırakın. Her eşyanın belirli bir yeri olmasını sağlayın. Ailenin her ferdine kendi eşyasını kendi ihtiyacına göre kendi yerleştirmesi mesuliyetini verin. Çıkıntılı ve sivri eşyalardan kaçının. Hem yerleştirmesi zor olur, hem de alırken ortalığı dağıtır.

5. Eşyalarınızı sağlam yerleştirin. Kırılan bir kavanoz veya şiseden etfafa saçılan un, yağ, sirke gibi malzeme sizi çok üzer. Bu acı sürprizlerle karşılaşmayan kaç kisi vardir aramızda? Bardak veya cam kadeh gibi eşyalarınıza tahtadan bölmecikli kutular yapabilirsiniz. Olta kamışları, televizyon anteni,vs. gibi uzun esyalar için karavanın altında, şasiye bağlanan 10-15 cm. çapında plastik bir boru koyup, bu tip eşyaları orada götürebilirsiniz. Karavanımızı (römorkumuzu) yerleştirdiğimize göre, artık arabaya bağlayabilirsiniz. Bağlama sırasında yapılan işlemleri hep aynı sırayla yapmayı alışkanlık haline getirmekte yarar vardır. Bu sırayı şaşırmamak için isterseniz bir kağıda yazıp görünür bir yere asabilirsiniz. Bağlantı işlemi için şöyle bir sıralama örnek verilebilir :

a. Arabanın topuzunu karavanın kafasına mümkün olduğu kadar yakın yaklaştırın.
b. Karavanın dört ayağını yerden kesin. Pilot tekerin sıkı olması gerekir.
c. Karavanın pilot tekerini ve manivela kolunu kullanarak arabaya oturtun. Kilitlenme otomatiktir. Karavanın yerine oturdugu sesle anlaşılır. Çekerek kilitlenmeyi konrol edin.
d. Pilot tekeri havaya kaldırıp sıkıştırın.
e. Arabaya bağlandıgında, karavanın tamamen düz durması gerekir. Havaya kalkarsa veya burnunu aşagı dikerse, araba topuzunun yüksekliğini ayarlamak icab ediyor demektir.
f. Emniyet telini arabanın topuzuna takın.
g. Geri yükleme kolunun boşta olup olmadığını kontrol edin.
h. Elektrik fişini yerine takın. Fişi takarken virajlarda gerilme payı kadar boşluk bırakın. Bu pay yere değecek kadar fazla olmamalıdır.
ı. Karavanın el frenini indirin.

Bağlama işlemi bittiğine göre hareket etmeden önce son bir kontrolda fayda vardır. Bunun içinse şöyle bir sıralama örneği verebiliriz :

1. Karavan pencerelerinin, özellikle tavan penceresinin kapalı olup olmadığına bakınız.
2. Dolap, buzdolabı ve raf kapaklarını kontrol ediniz. Buzdolabının 12 V ile çalışması varsa ayarlayınız.
3. Gaz muslukları ve detantörü kontrol ediniz.
4. İç lambaları kontrol ediniz.
5. Kapı basamağını içeri alın.
6. İlk olarak hareket ediyorsaniz veya bir yerde uzun müddet kaldıysanız park lambalarını, sinyalleri ve stopları kontrol edin.
7. Araba aynalarının ayarını yapın.
8. Takriben 50 km. kadar yol yaptiktan sonra uygun bir yerde durarak römorkunuzu ve içini kontrol edin.

Önemli Not : Kamptan ayrılmak için toplanırken elektrik kablosunun ana tablodaki ucunu önce çekerek ceryan baglantısını kesin. Daha sonra karavandaki ucunu çıkarın. Bu yüzden can kaybı oldugunu unutmayın. Römorkunuza elektrik getiren kablonun römork tarafındaki ucunun dişi fiş olmasına dikkat edin.

Artık yola çıkmaya hazırız. İyi yolculuklar.....

Koray Tezcan

Burada Eksik Var Diyorsanız?