Kamp Aramak İçin

Kampcılığın Genel Kuralları  18.09.2019   (460) Okunma
Kamp alanlarında birçok ülkeden, çeşitli kültür düzeyinde çadırı ile karavanı ile çoluk çocuk, yaşlı genç bir çok insan bir arada tatil yapmaktadır. Kamp alanları, kamp ünitelerinin birbirlerine genellikle çok yakın konuşlandıkları, deyim yerinde ise insanların iç içe yaşadıkları yerdir. Böylesine yakın konuşlanılmış bir ortamda kampçıların nezaket ve görgü kurallarına uyum göstermeye çok dikkat etmesi gerekmektedir. En yaygın uluslararası kural olan gülümseme, sabahın ilk saatlerinde başlayıp, gece yatana dek yüzünüzden eksik olmamalıdır. Diğer taraftan günün ilk saatlerinden itibaren “günaydın, good morning, guten morgen " akşam saatleri için” iyi akşamlar, good afternoon, guten abend” sözcüklerinin çevrenizde yaratacağı sihirli etkiye inanın. Yabancı ülkelerden gelen kampçıların milliyetleri ne olursa olsun, bu sözcükler geçerlidir.

Kampçıların bir kamp alanına girişlerinde, konaklamalarında ve de kamp alanını terk edişlerinde göz önünde tutulması gereken uluslar arası kurallar aşağıda açıklanmıştır. Bu kurallar sınırlayıcı olmayıp yönlendiricidir.

1- Kamp Alanına Giriş

Kamp yerine gelindiğinde aracınızı kampın girişinde stop ediniz ve danışmaya gidiniz. Burada kampçılık kimliğiniz varsa o nu yoksa geçerli bir kimliğinizle, pasaportunuzla kaydınızı yaptırınız. Kampingin özel kuralları varsa öğreniniz. Kampinglere çamurlu, aşırı kirli araçlarla girmek uygun değildir. Aracınızı dışarıda ya da kamping de özel bir bölüm varsa burada temizleyiniz. Atık suyunuzu boşaltıp vanasını kapatınız. Tuvaleti boşaltıp temiz su deponuzu doldurunuz. Sonra size ayrılan yer belirli ise buraya, değilse kamp görevlisi ile birlikte yürüyerek önceden beğendiğiniz uygun bir yere aracınızı çok yavaş hareket (10 km.) ettirerek yerleşiniz ve kamp içinde aracınız ile dolaşarak yer aramayınız. Elektrik bağlantınızı yapınız ve varsa süzme saatin değerini not alınız. Kablonuzun ek yerleri varsa sararak güvence altına alınız. Deniz ve göl kenarı gibi manzaralı kamplara yerleşirken aksine bir durum yoksa arkanızda kalanların manzarasını kesmeyecek şekilde ve manzaraya dik olarak yerleşiniz. Park yerinde karavanların kapılarının, oturma guruplarının karşılıklı gelmemesi gerekmektedir. Genel olarak ve tente açacağınızı da dikkate alarak yanlarınızdaki ünitelerden en az 4m. uzaklıkta durmanız uygun olacaktır. Park ettikten ya da çadırınızı kurduktan sonra komşularınızla selamlaşınız, ya da tanışınız. Yerleştikten sonra öncelikle yerleştiğiniz alanın temizliğini yapınız. Sizden sonra gelenlere yardımcı olunuz ve bir ihtiyaçları olup olmadığını sorunuz.

2 - Kamp Araç ve Gereçlerinin Seçimi ve Kamp da Yaşam:

İnsanlar doğaya daha yakın olabilmek amacı ile kamp yapmaktadırlar. Bu nedenle doğa ile bütünleşmek doğrultusunda, araç ve gereç seçimi ile davranış biçimlerinde doğayı korumayı ve doğaya uyumlu olmayı ön planda tutmak gerekmektedir. Seçilecek giysilerin, kullanılacak gereçlerin renkleri pastel tonlarda ve doğadaki renk armonisine uyumlu olmalıdır. Kullanılacak araç ve gereçler, olanaklar ölçüsünde manuel ve basit aletler olmalı, sesli çalışan her türlü alet ve cihazdan kaçınılmalıdır. Aydınlatma lambalarının ışığı korunmalı ve komşu kampçıyı rahatsız etmemelidir. Ampuller, 60 watt´ı geçmemeli ve soft ampuller kullanılmalıdır. Flouresant ampuller ve tasarruflu beyaz ampuller çiğ bir ışık yaymakta olup, hemen yanı başınızda kurallara uygun aydınlatma ile ya da mum ışığında oturan komşularınızı rahatsız edeceğinden kesinlikle emin olunuz. Radyolar, CD ve kasetçalarlar, TV’ ler aslında kampçılığın gerekli bir bütünleyicisi değildir ve çevreyi de en çok bu cihazlar kirletmektedir. Sizin önem verdiğiniz, haber bülteni, dizi ya da spor karşılaşması, hemen yanınızdaki bir kampçıyı hiç ilgilendirmeyebilir. Diğer tarafta dinlenen müzik türleri de kişilerin eğitim düzeylerinin ve kültürlerinin bir belirtisidir. Bu düzeyin, farklı kampçılar için farklı boyutlarda olacağı, kaçınılmaz bir gerçektir. Kültür farklılığınızın eleştiriye uğramaması için yapacağınız şey, cihazlarınızın sesini yandaki kampçının duyamayacağı kadar kısmaktır. Bunu anlamak için, ortalama bir volümü yandaki kampçının civarına kadar giderek kontrol etmek uygun olabilir. Müzik dinleme yerine doğanın seslerini dinleyerek kendinize ev ve şehir ortamından farklı bir ortam yaratma alışkanlığı edinmeniz önerilir.

TV gibi görüntülü cihazların, çadır ve karavan dışında kullanılması, kampçılık geleneğine uygun görülmemektedir. Deneyimler göstermektedir ki şehirlerden uzakta bulunan kamp alanlarında ve yüksek ağaçların altında net görüntü elde edebilmek için harcanan çabalar genelde başarısızlıkla sonuçlanmakta ve aile bireylerini tatmin etmemesi nedeniyle, aralarında birtakım tartışmalara da yol açmaktadır. TV izlemeyi bir tutku haline getiren kampçıların, daha net görüntü izleyebilmeleri doğrultusunda teknolojisi yüksek antenleri kullanmaları, yine de başarı sağlanamıyorsa bu alışkanlıklarına bir süre ara vermeleri önerilmektedir. Sonuç olarak sesli ve görüntülü cihazları, iç mekanlarda ve sınırlı amaçlarla izlemek, daha uygun görülmektedir.

3- Dışarıda Yemek Pişirme ve Bulaşık Yıkama

Bir çok kamping de mevsimsel ya da genel kural olarak dışarıda yemek pişirmek ya da mangal yapmak uygun görülmeyebilir. Bu konuda, kamping yönetiminin izni olup olmadığını mutlaka sorunuz. Tam mangalınızı ateşleyip etleri üzerine attığınızda yapılan bir güvenlik uyarısı, tatsız bir ortam yaratacaktır. Diğer taraftan, mangal yapmak, o sırada yemeğini bitirmiş ya da vejetaryen komşularınız tarafından hoş karşılanmayacaktır. Bu iki noktayı göz ardı etmemek gerekmektedir. Özet olarak, mangal yakmak kampçılığın gerekli bir koşulu olmadığı gibi, kontrol edilemeyen dumanlardan da, birçok kampçının rahatsız olacağı, bir gerçektir. Ayrıca, kamp alanında karavanınızın dışında yemek pişirirken, tencere, tava gibi mutfak gereçlerinin yaratacağı görüntü kirliliğini de unutmamak gerekir. Bulaşık yıkama yerlerini olasılık ölçüsünde az meşgul ediniz ve işinizi çabuk bitirmeye özen gösteriniz. Lavaboların giderlerini ve çevresini temiz bırakınız. Eşyalarınızı ve deterjan, sünger, tas vb. eşyalarınızı lavabo kenarlarında bırakmayınız. Bulaşık yıkama yerlerinde balık ayıklamayınız. Çamaşır yıkama için ayrılmış yerde bulaşık yıkamayınız.

5- Duş ve Tuvalet Kullanımı :

İnsanların medeniyet düzeylerine göre temizlik anlayışları da birbirlerinden farklıdır. Bu nedenle duşlar ve tuvaletler de bir kampingin temizliğine en çok dikkat edilmesi gereken hijyenik alanlarıdır. Bu yerleri evinizden daha dikkatle ve titizlikle kullanmanız gerekmektedir. Duşlar terliklerinizi yıkayacağınız mahaller değildir ve bu nedenle duş kabinlerine ayaklarınızı önceden yıkayarak ve toprak ya da kumları temizleyerek girmelisiniz. Kalabalık ortamlarda duşlarda beş dakikadan fazla kalınmaması ve özellikle sıcak suyun tasarruflu kullanılması gerekmektedir. Akşamları duşlarda sıcak suyun azalması ya da kalmaması tesisin yetersizliğinin yanı sıra duş alanların düşüncesizliğinden kaynaklandığını unutmayınız. Tuvaletlerin kullanımında mutlaka tuvalet oturma yerlerinin temizliğine özen gösteriniz ve tuvalet fırçasını kullanmaktan üşenmeyiniz. İşiniz bittikten sonra lavaboları mutlaka temiz bırakınız. Yüzünüzü ve ağız, burun temizliğinizi mutlaka sessiz yapınız.

4 - Çevre Düzeni :

Kampingler de çadırınızın ve karavanınızın dışında duran her şey bir görüntü kirliliğine neden olabilmektedir. Sizin için kıymetli, güzel veya pahalı bir eşya diğer kampçılar için hiç önemli değildir. Kampingde yıkanan çamaşırlar bazı kamplarda, bu iş için ayrılmış çamaşır yıkama / kurutma alanlarında veya kampçının çevresindeki olanaklarla kurutulmaktadır. Çamaşırların karavanlar için özel yapılmış çamaşırlıklarda kurutulması uygun olur. Bunun dışında ağaçlara ip gerilerek yapılan kurutmalarda, mümkünse, iplerin kısa ve manzara seyri açısından manzaraya paralel değil dik konumlarda olması, çamaşır iplerinin geçiş yolları üzerinde gerilmemesi gerekmektedir. Diğer taraftan, ağaçlara birtakım eşyaların, yiyecek sepetlerin vb. asılması, karavan ya da çadırların önüne çevresine bidonlar, leğenler, ayakkabı, terlik vb. gibi malzemelerin dağınık bir şekilde bulundurulması, görüntü kirliliği yaratmaktadır. Birçok kampçı, alışkanlıklarını ve çok gerekli sandığı eşyalarını zaman içinde yeniden gözden geçirdiğinde, bir çok alışkanlığının ve buna bağlı olarak birçok eşyanın aslında gereksiz olduğu sonucuna varacaktır. Evcil hayvanlarınızı kamp içinde mutlaka bağlı olarak bulundurunuz ve hayvanların ihtiyaçlarını kamp dışında karşılamalarını sağlayınız. Kamp alanlarında size ayrılan alanın dışındaki yerleri kullanmayınız, eşyalarınızı yaymayınız. Çekme karavanların araçlarının yükleme boşaltma dışında genel park alanında park edilmesi uygun olacaktır

Kamp yerlerinde yüksek sesle konuşmak, çocuklara uzaktan seslenmek, aile içi tartışmalardan uzak durmak gerekmektedir. Saat 21.00 den itibaren her türlü konuşma ve müzik seslerinin gündüz düzeyinden yarıya indirilmesi gerekmektedir.

5- Kamp Alanını Terk Etme :

Kamp alanları en erken saat 8,30´ da genellikle 9.00 da terk edilir. Bu saatten önce motor çalıştırılması uygun değildir. Toparlanma işleminin sesli ve gürültülü olan kısımları bir önceki günden bitirilmelidir. Çadırlar sökülüp eşyalar hazırlandıktan sonra bu saatlerden itibaren yükleme yapılmalı ve araç kapıları ve bagaj işlerin bitiminde ve bir defada kapatılmalıdır. Kamp alanında korna çalmak, motor ısıtmak, alarmı sesli olarak açıp kapatmak, kapı ve bagajı gürültülü bir şekilde ve defalarca açıp kapatmak, kesinlikle kaçınılması gereken kurallardır. Çöplerinizi, kamp yönetimi tarafından belirlenmiş olan çöp kutu ve bidonlarına, mutlaka ağzı bağlanmış naylon torbalar ile atınız. Hayvanların yemesi amacı ile için etrafa ekmek, kemik, meyve vb. bir kamp yaşamı için çöp sayılan yiyecekleri atmayınız. Danışmada hesabınızı öderken varsa, kampingin broşürünü ve sticker´ ını alınız. Bu broşür ve karavanınıza yapıştıracağınız sticker daha sonra başkalarına yardım ederken gerekli olacaktır.

Kampı terk etmeden önce komşularınızla vedalaşınız. Aracınızın güvenli bir şekilde yüklendiğinden, bisiklet, motosiklet, havalandırmalar, anten, camlar, denge ayakları, kapaklar, basamak, su, elektrik kablosu , ve varsa atık su bağlantısını son bir defa daha kontrol ediniz. Kamp içinde aracınızı ısıtmayınız ve aracınızı çalıştırır çalıştırmaz hemen ve çok yavaş olarak toz kaldırmadan kamp alanını terk ediniz.

Sevgili Kampçılar , " En iyi kampçı, en az donanımla, en çok mutlu olabilen kampçıdır. " sözünü ve

kamp alanlarının bir “eğlence” değil bir “dinlence” yeri olduğunu, sizin çok rahat etmenizin bir başkasının rahatsızlığına yol açacağını unutmayınız.

Rüzgar ( Hüseyin Pelit)

Burada Eksik Var Diyorsanız?