Kamp Aramak İçin

Çekme / Motokaravan Karşılaştırması  18.09.2019   (1542) Okunma
Yeni karavan alacak yada almayı düşünen herkezin kafasında oluşan bu soruyu iki tür karavanıda kullanmış biri olarak artı ve eksi yönleri ile sizlerle paylaşmak istedim.

1- 0 km bir motokaravan büyüklüğüne bağlı olarak 400.000-1.200.000 Tl arası, çekme karavan ise 60.000 - 350.000 Tl arasındadır.

2- Motokaravan yapacağınız araç 5 yaşından küçükse yüzde 45 ek ötv farkı ödersiniz, çekme karavanın hiçbir vergisi yoktur.

3- Motorkaravanların lastik, akü, yağ gibi amortisman gideri yüksektir, çekme karavanlarda yalnızca 2 lastik gideri olabilir.

4- Motorkaravanların her sene muayene, zorunlu mali mesuliyet sigortası zorunluluğu vardır (avrupada karavanınızı uzun süreli kullanmayacağınız zaman plakalarınızı semt karakoluna götürüp sigorta ve vergilerini dondurabilirsiniz.) O1 çekme karavanlarda bunlar yoktur.

5- Motorkaravanlar çekme karavanlar gibi yol almak için başka bir araca ihtiyaç duymazlar.

6- Motorkaravanların yaşam alanları seyir halinde iken kullanılır, çekme karavanlar seyir halinde iken asla kullanılmazlar.

7- Motorkaravanların yakıt sarfiyatları normal sınırlar içindedir, çekme karavanları çeken araçlar yüzde 50 ye yakın daha fazla yakıt harcarlar.

8- Türkiye yeryüzü şekli itibarıyle çok fazla dağlık olduğundan çekme karavan oldukça zorlar.

9- Motorkaravanlar çekme karavanlara oranla daha hızlı seyrederler.

10- Motokaravanlar hafta sonu kaçamakları gibi kısa tatiller ve kısa konaklamalı uzun seyahatler için daha uygundur.

11- Çekme karavanlar uzun konaklamalı tatiller için daha uygundur.

12- Motorkaravanlar kamping ile gezilecek yerler arası ulaşım için vasıtaya ihtiyaç duyar ,çekme karavanlarda aracı karavandan ayırınca vasıtanız hazırdır.

13- Türkiye´de hiç bir karavan üreticisinde standart motokaravan üretimi yoktur önce araca sonrada iç dizaynına karar verirsiniz minumum 1-2 ayda ancak teslim alırsınız, çekme karavan imalatcılarda hazır olarak bulunur.

14- Motorkaravanları evinizin önüne park edebilirsiniz, çekme karavanlarda park yeri bulmak daha zordur.

15- Motorkaravanlara genellikle kampinglerde tek ücret öderken çekme karavanlarda hem karavan hem de çekici için para ödersiniz.

16- Aynı boydaki çekme karavanlarda şöför mahali olmadığından daha geniş yaşam alanı vardır.

17- Seyir halinde ise çekme karavanlar hemen hemen otobüs boyutlarına ulaşır ki kullanması oldukça ustalık gerektirir.

Çekme Karavan –Motokaravan Kullanımın da davranış farklılıklarının etkisi sürekli olarak tartışılan ve tartışılmaya her zaman devam edilecek olan bu iki karavan türünün kullananları etkileyen davranış farklılıkları doğrultusunda birbirlerine ne kadar alternatiftir? 

İki karavan türünün ölçülebilen nümerik değerlerinin yanı sıra göz ardı edilen davranış farklılıklarının bir yaşam biçimine nasıl dönüşeceğine bir bakalım isterseniz…

*  Motokaravanlar hareket kolaylığı yönünden çekme karavanlardan açık ara farklıdır. Genellikle evinizin yakınında park yeri bulabileceğiniz bu araçlar ile her istediğiniz anda çok kısa bir ön hazırlığı takiben yola çıkabilirsiniz. Bu konuda eşlerin ve çocukların uzun uzun fikir ileri sürmelerine ,tartışmalarına gerek kalmamaktadır. 

Motokaravanla yola çıkmaya kısa sürede karar verilebilir. Aile hemencecik buz dolabınızda hazır olan yiyeceklerden bir hazırlık yaparak yola çıkabilecektir.

Motokaravanlar da yatırılan paranın geri dönüşümü, aracı sık kullanmakla mümkün olabilmektedir. Bu rantabilite duygusu motokaravan a bağlanılan paranın büyüklüğü ile orantılı olarak tüm aile bireylerine yayılmıştır ve hemen her fırsatta bir yerlere gitme konusunda aile içinde genel bir eğilim söz konusudur. 

Uzun tatillerin değerlendirilmesinde ise tatilin uzunluğu ile gidilecek yolun uzunluğu motokaravan lar da paralellik gösterir. 

Ayrıca motokaravanlarda kamp dışı konaklama daha kolay yapılabildiğinden birim tatil süresinde daha çok yer görmek mümkün olabilmektedir.

Sonuç olarak motokaravanlara bağlanan paranın yüksekliği insanları bu aracı daha fazla kullanmaya yöneltmektedir. 

Bu yöneliş sonucunda da daha sık ve daha yoğun bir gezme ve daha yüksek bir kültür söz konusudur ve karavancılığı her yönden geliştiren de bu davranış biçimidir aslında. Motokaravan sahipleri, motokaravan üreticisine aktardıkları paranın yanı sıra bizleri dört gözle bekleyen kamping lerde önemli gelir sağlamaktadırlar

Burada Eksik Var Diyorsanız?